niedziela, 31 sierpnia 2014

Z wizytą: ogród Boguleńki

Z Bogną znamy się już od jakiegoś czasu i łączy nas pasja do ogrodu. Dużo na ten temat rozmawiamy, dzieląc się doświadczeniami i inspirując wzajemnie. Jednak dopiero dzisiaj miałam okazję zobaczyć jej ogród na żywo - wspaniałe wrażenia estetyczne! Jakże piękne jest to, że każdy ogród jest inny.

Ogród Bogny położony jest w podwarszawskiej wsi, typowej, prawdziwej, z lasami, jednym sklepem, kościołem, remizą strażacką. Ujmuje otoczenie - sielskie, a jednocześnie dające fajny krajobraz zapożyczony ogrodowi, który miałam okazję dziś oglądać i podziwiać.
Na froncie witają rozrośnięte katalpy Nana, podsadzone hortensjami bukietowymi i kępkami lawendy. Uwagę zwraca atrakcyjna skarpa okalająca z kilku stron wysoko posadowiony dom, a na niej piętra, podtrzymywane podkładami kolejowymi, które stanowią także obrzeża na dolnych rabatach. 

Rośliny Bogna dobiera z rozmysłem i wyczuciem, stawiając na rozrośnięte już krzewy (pęcherznice, derenie, berberysy, kaliny), mocne akcenty z traw (miskanty, rozplenice, imperaty, hakonechloe), efektowne hortensje, żurawki, hosty, wrzosy i wrzośce, nieco róż, sporo z gustem wkomponowanych bylin. Zauroczyło mnie wiele zakątków, przy których zatrzymywałam się na dłużej, świetna kondycja roślin, i nieskazitelny trawnik.

Trudno o dłuższe wywody, bo najtrafniej opowiedzą historię tego ogrodu same zdjęcia.

Zapraszam!
10 komentarzy:

 1. Moim zdaniem - bomba! Świetny ogród, doskonałe zdjęcia. Podobają mi się szczególnie te zestawienia roślin i pomysł na oddzielenie kwiatów od trawnika podkładami kolejowymi. Dobrze wykonana, ciężka robota, ale efekt - doskonały. Jestem pełna podziwu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda to wszystko bardzo imponująco - pogratuluj właścicielce ogrodu - jest cudnie. Ciepło pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witajcie, żona chce kupić sobie róże do hodowli, nigdy się tym nie zajmowała, a róż do wyboru jest niemal kilkadziesiąt, znalazłem na tej stronie wiele rodzajów róż, http://www.domisad.pl/category/roze - Którą polecacie na kogoś zaczynającego hodowle?

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba, jat taki zdyscyplinowany i bogaty w rośliny. Piękna cąłość i kompozycje...
  pozdrawiam,
  m.

  OdpowiedzUsuń
 5. Molto carina questa bordura! L'uso degli alberelli la rende molto vivace :)

  Un saluto :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję wszystkim za komentarze i cieszę się, że ogród Bogny przypadł Wam do gustu.
  Mnie zachwycił absolutnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. wow, chętnie bym odwiedziła to miejsce...

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękny ogród, pełen inspiracji. Cudowne trawy.

  OdpowiedzUsuń
 9. świetne zdjęcia :) pozazdrościć wizyty w takim miejscu :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniałe zdjęcia. No i wspaniały ogród! Ja jako szczęśliwy posiadacz ogrodu od niespełna dwóch miesięcy mogę sobie na razie pomarzyć o takich widokach. Jestem na etapie kolekcjonowania sprzętu takiego jak nożyce czy zraszacze. Większość udało mi się już zamówić na redcoon i generalnie jestem strasznie zapalony do pracy :P czekam na sezon :)

  OdpowiedzUsuń

strzałka do góry