sobota, 31 sierpnia 2013

Wystawa "Zieleń to Życie" 2013Wróciliśmy właśnie z tegorocznej wystawy „Zieleń to Życie”, która odbywa się w Warszawie w halach EXPO, w dniach 30.08-01.09.2013.
Wiodące hasło tegorocznej wystawy to „Ogrody z charakterem” i było to widać w założeniach stoisk poszczególnych wystawców. To sformułowanie wiele również dla mnie znaczy i sama dążę do takiego stanu rzeczy, by w przyszłości odwiedzający mój ogród goście odbierali go jako nietuzinkowy. Cieszę się, że bogactwo obecnego rynku ogrodniczego i otwarcie na europejskie trendy, pozwalają nam tworzyć ogrody niepowtarzalne, będące odbiciem nas samych, naszych możliwości i upodobań.

Zwiedziliśmy wszystkie hale, z czego najciekawsza była pierwsza, w której spotkaliśmy znanych i odwiedzanych przez nas szkółkarzy. Zdecydowanie wyróżniającym się na tle innych było stoisko szkółki Państwa Szmit, które pięknie udekorowane kwitnącymi hortensjami, trawami i bylinami wraz z coraz popularniejszymi domkami dla owadów, było prawdziwą ozdobą hali. Udało mi się kupić najnowszą książkę Panów Szmit (ojca i syna) oraz Macieja Mynetta – „Drzewa i krzewy liściaste”, które w szczegółach opisuje najciekawsze gatunki i odmiany liściaków uzupełniając opisy wieloma zdjęciami. Moja książka ma dedykację Pana Bronisława Szmita, z którym zamieniłam kilka zdań na ogrodowe tematy :) Warto podkreślić, że stoisko targowe Państwa Szmit zostało przez Jury Wystawy wyróżnione Złotym Laurem.


Uwagę zwracały też stoiska takich szkółkarzy jak Kordus, Grąbczewscy, Bracia Dębscy, Majewscy, czy Clematis Marczyńscy. Na nas największe wrażenie robiły pokazowe wysokie drzewa liściaste. Piękne klony, brzozy jacquemonti czy robinie wspaniale ozdabiały stoiska tworząc prawdziwe zielone ściany. Z roślin aktualnie kwitnących prym wiodły hortensje, wrzosy i trawy ozdobne. Widzieliśmy także wrzosy w oryginalnych kolorach mocnego granatu, żółtego czy rudości, ale okazało się, że to zwyczajne ‘farbowane lisy’ – takie sztuczności nie wywołują szybszego bicia ogrodniczego serca ;-)

W innych halach oglądaliśmy sprzęt ogrodniczy: od drobiazgów typu markowe sekatory po wielkie samojezdne kosiarki. Przyznam, że kilka nowości nas zainteresowało i w przyszłości przy np. wymianie kosiarki na nową, wiedza i kontakty z pewnością się przydadzą.
Wzrok przykuwały także nowoczesne donice o zastosowaniu na zewnątrz, o ciekawym wzornictwie i modnej grafitowej oraz imitującej beton kolorystyce.

Na wystawie spotkaliśmy kilkoro zaprzyjaźnionych ogrodowych pasjonatów, którzy jak zwykle skorzystali z okazji by porozmawiać i wypić wspólną kawę. Miała też miejsce sympatyczna wymiana roślin – mnie dziś w udziale przypadły dwie wymarzone hortensje kosmate (Aspera), z czego ogromnie się cieszę dziękując raz jeszcze darczyńcy!. 

Sara ocenia z perspektywy nowe rośliny do ogrodu ;-)

To był miły dzień! Zapraszam na kilka migawek z wystawy: 

6 komentarzy:

 1. Na pewno mnóstwo wrażeń:) Jak się uda będę jutro na wystawie.
  Iwona majowa

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety dla mnie za daleko i dlatego dziękuje Agnieszko za migawki. Hortensje niesamowite, ale wypatrzyłam na zdjęciach taka bardzo ciemną hostę (?)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow Aga...ale masz szczęście, że mogłaś tam uczestniczyć...cudnie..., a na trawy hakonechloa to już jakiś czas choruję...

  Pozdrawiam Jola

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziewczęta, stoiska szkółkarzy były pięknie zaaranżowane. Można też było wypatrzeć ciekawe okazy roślin. Mnie bardzo zauroczyło stoisko z trawami ozdobnymi - pięknie zróżnicowane odmianami, kolorami, piętrami - bardzo inspirujące. Właśnie ta ciemna hosta znakomicie się wyróżniała.
  Na hakonechloa macra też nastawiam się od dłuższego czasu, ale muszę przygotować dla niej dobre miejsce na obwódce rabaty.
  Słowem, ta część wystawy - stoiska szkółkarzy - bardzo interesująca. Pozostałe hale nieco mniej, ale warto było to zobaczyć na żywo.
  Pozdrawiam Was,
  A

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj Agnieszko.
  Jak miło,że pokazałaś te najbardziej urokliwe stoiska(ach te trawy!!).Widzę też P.Hajdrowskich z ich ofertą-kuplam u nich kilka nróż.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu!
   Stoisko z trawami ozdobnymi chyba najbardziej mnie ujęło...
   P. Hajdrowskich nie znałam wcześniej, a róże na wystawie pokazali imponujące.
   Ogólnie warto było tam zajrzeć, żeby podejrzeć trendy i przejrzeć oferty na nowy sezon, porozmawiać ze szkółkarzami, spotkać się z forumowiczami.
   Pozdrawiam Cię :)
   A

   Usuń

strzałka do góry