środa, 21 sierpnia 2013

Żurawka czyli roślina, która nie lubi mojego ogrodu


O żurawkach wyjątkowo dużo się pisze i jeszcze chętniej je fotografuje, zachwalając nieograniczone możliwości kompozycyjne z samych żurawek, jak i najodpowiedniejszego dlań towarzystwa innych roślin. Przyznaję, że i mnie się te urocze małe damy podobają.


Problem jednak w tym, że żurawki absolutnie nie chcą rosnąć w moim ogrodzie. Prób podejmowałam kilka: sadziłam popularne odmiany i w słońcu i w cieniu, podsypywałam wiosną nawozem, zapewniałam wilgotność, wycinałam brzydsze listki i nic. W zasadzie wszystkie żurawki mi zamierają. 
O kępach pokazywanych chociażby w bardzo bogatym ilustrowanym spisie odmian , który znalazłam na zaprzyjaźnionym Forum Ogrodniczym Oaza, mogę tylko pomarzyć. Obwódki rabat z żurawek - to niestety nie dla mnie. 

Zupełnie nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje? Mogę jedynie przypuszczać, że żurawki nie lubią ziemi gliniastej, zbyt zbitej, może takiej o wysokich wodach gruntowych, chociaż w opisach tego nie znajduję. Nie chciałabym jednak się poddawać, a frustrację przynajmniej uspokoić.

Eksperci, czy faktycznie jest tak jak przypuszczam? Co jest przyczyną moich niepowodzeń w uprawie tych urodziwych roślin?

10 komentarzy:

 1. Aguś....co do gliniastej ziemi, do końca nie wiem czy to główna przyczyna. U mnie też ziemia z przewagą gliny i rosną bez problemu.
  Sama jestem ciekawa co powiedzą eksperci w tej dziedzinie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko, dziękuję za komentarz! Nie wiedziałam, że Twoja gleba jest gliniasta... Żurawki rosną Ci pięknie i przyznam, że o takich kępach mogę tylko pomarzyć.
   Wyczytałam właśnie u jednej z ogrodowych ekspertek, że żurawki bardzo nie lubią podmokłych stanowisk oraz zbyt zbitek gleby i do gliny się nie nadają.
   Wnioskuję, że moje wysokie wody gruntowe plus rodzaj gleby są przyczyną niepowodzeń w uprawie.
   Pozdrawiam,
   A

   Usuń
 2. Też jestem zdziwiona. Do tej pory uważałam, że żurawki to bezproblemowe rośliny. Jakie odmiany wsadzałaś. Taka zwykła Palace Purple, czy Stormy Seas też zamierały? Może miałaś jakieś bardzo wrażliwe odmiany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, sadziłam odmiany najzwyklejsze, w mojej opinii, czyli Palace Purple, Caramel czy Electric Lime. Użyłam sformułowania 'zamieranie' dość ogólnie, bo one żyją, tyle że jakby ich nie było. Wiosną wypuszczają nowe listki, czasem nawet któraś zakwitnie, ale po niedługim czasie pędy zaczynają marnieć i zostają 1-2 listki, których praktycznie nie widać. O kępach nie ma mowy. Rosną od południa, ale w nieco zacienionym stanowisku. Na brak wody nie mogą narzekać. Co z tym fantem zrobić?

   Usuń
 3. Palace Purpule to się dziwię. Rośnie w każdych warunkach w cieniu bardziej zielona na słońcu bardziej purpurowa, a Electric Lime mi padła jako jedna z nielicznych- nie jest taka bezproblemowa. Musi być chyba w zupełnym cieniu.
  Spróbuj jeszcze z Stormy Seas, czy żuraweczką Brass Lantern - ta chyba najszybciej robi duże kępki. Oczywiście czekamy na odzew jakiegoś specjalisty, bo ja to laik jestem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, liczę że odezwie się tu jakiś specjalista od żurawek i wyjaśni mi przyczyny niepowodzeń.
   Dziękuję za polecenie odmian - na razie wstrzymuję się z sadzeniem, bo mimo że widziałabym żurawki w kilku miejscach swojego ogrodu, to póki co więcej frustracji niż pożytku z tych moich prób ich sadzenia.

   Usuń
 4. Aguś, a spróbuj jeszcze raz...to niemożliwe, żeby takim 'zielonym palcom' jak Twoje coś nie rosło:)rozluźnij ziemię piaskiem, to i zdrenuje ją lepiej z ew. nadmiaru wody. U mnie na glinie takiej, że garnki można lepić, żurawki rosną fantastycznie, ale rzeczywiście o ile jest to glina, to raczej wysuszona i kamienista, niż mokra, więc może w nadmiernej wilgoci tkwi przyczyna niepowodzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pat, podejrzewam, że to kwestia mariażu gliny z wilgocią. Spróbuję wiosną przenieść żurawki w lepsze miejsce, ale tam z kolei będzie więcej słońca, więc nie wiem czy takie warunki polubią. Nic, spróbuję, ale to ostatnia próba.
   Pozdrowienia!

   Usuń
 5. w moim ogrodzie żurawki sadzone są do ziemi mieszanej z ziemią najzwyklejszą do kwiatów kupioną w kastoramie ziemią z ogródka i niewielką ilością piasku rosną przepięknie

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie też nie chcą rosnąć.Blisko mam brzozy i świerki.Tulipany, róże i funkie dają sobie radę.Mam suchą ziemię i zbija się mocno.Często spulchniam.

  OdpowiedzUsuń

strzałka do góry