poniedziałek, 23 września 2013

Ach, ten dzień w kolorze śliwkowym!

(...)
Ach, ten dzień w kolorze śliwkowym!
- Berberysu i głogu ma smak...
Stawia drzewom pieczątki
- Żeby było w porządku
Że już pora
Że trzeba iść spać...
A my tak - po kieliszku, po troszeczku
Popijamy calutki ten dzień
- Próbujemy nalewki
Z dzikiej róży, z porzeczki
Żeby sprawdzić - czy zimą
To wypić się da?...
- To się w głowie nie mieści
Że tak szumi szeleści
Tak bliziutko, o krok, prawie tuż
Głębokimi rzekami, pachnącymi szuwarami
Idzie jesień
I prosto w nasz próg...
- Ale co tam! przecież taka jesień złota
Nie jest zła!
- Ale co tam! Przecież taka jesień złota
Niechaj trwa... 
(...)
Leszek Długosz

Już wczoraj zostałam zainspirowana tym wymownym tekstem i w ten właśnie sposób - ciepły, śliwkowy, złoty - chciałabym powitać Panią Jesień w życiu, ogrodzie, sercu. W naszych ogrodach widać ją już gołym okiem... nie ma dziś co prawda śladów babiego lata, a w zamian odczuwa się niż, chłód i wilgoć, ale liczę na jeszcze wiele dni ze słońcem tej jesieni. Deszcz od rana podlewa rośliny, między brzozami pojawiają się coraz to nowe grzyby, wrzosy nabrały głębokiej amarantowo-liliowej barwy, a pierwsze opadnięte na trawnik liście szeleszczą pod stopami. To piękny czas, skłaniający do przemyśleń, nadrobienia zaległości w domowych obowiązkach, zadbania o stan umysłu i ciała. Każdy dzień, nawet ten deszczowy, w otoczeniu życzliwych ludzi i przyjaznych okoliczności przyrody, może nam zaoferować wiele pozytywów. Dajmy szansę jesieni!

2 komentarze:

 1. Aguś babie lato chyba u mnie jest bo jak wchodzę to mnie oblepia. Liczę,że w moich brzozach też kiedyś będą grzyby.Dostają wszystkie odpadki po czyszczeniu grzybów:)
  Ładnie napisałaś-dajmy szansę jesieni
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aszko, u mnie babiego lata póki co ani śladu... czekam na nie - mam nadzieję, że zdąży się pokazać, a sprzyjająca aura mu pomoże chwilę utrzymać się w powietrzu. To piękny widok. Dziś mocno wieje i trawnik mam cały w liściach... grzybów nie znalazłam.
   Pozdrowienia!
   A

   Usuń

strzałka do góry