piątek, 20 września 2013

Trzy kolory: purpurowy
Purpurowy to zdecydowanie mój najbardziej lubiany odcień w ogrodzie, mieści w sobie bowiem szeroki zakres barw: od głębokiej czerwieni, przez nasyconą fuksję, po intensywnie śliwkowy. To wybuchowa, ale jakże elegancka mieszanka dynamicznych, ciemnych tonacji o raczej chłodnym wydźwięku. Często określa się to ubarwienie jako królewską purpurę, co sugeruje powagę, odpowiedzialność, wyniosły spokój czy nawet tajemniczość. Co oznacza purpura w ogrodzie i gdzie można ją odnaleźć?


Rośliny najmocniej kojarzone z purpurą to z pewnością drzewa i krzewy. To one stanowią o mocnych akcentach w naszych ogrodach, tak bardzo ożywiających przestrzeń i przyciągających wzrok. Ogrodnik sięgający po tę paletę barw, umiejętnie jej używający, gwarantuje swojemu ogrodowi niebanalność, dynamizm i mocno osadzony w naturze charakter. Przyznam, że tego rodzaju nasycone kolorem rabaty robią na mnie największe wrażenie, choć umiar nie jest tu czynnikiem bez znaczenia.

Jesień z pewnością najbardziej kojarzona jest właśnie z purpurą, ponieważ to wtedy kolor ten najpiękniej połyskuje w nisko zawieszonym na niebie słońcu, dając niezwykłe doznania estetyczne. Przebarwiające się klony, nasycone purpurą berberysy, ciemne, prawie czarne pęcherznice czy bakłażany w warzywniakach sprawiają, że nasz nastrój ewoluuje w kierunku silnie romantycznego, skłonnego do przemyśleń i duchowych uniesień. 
Magia koloru jest niezwykła, czyż nie?

2 komentarze:

 1. Uwielbiam takie colory. Ubogacają otoczenie.

  pozdr.
  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marto, ja także... głębokie barwy to najpiękniejszy znak rozpoznawczy jesieni...
   Pozdrawiam również!
   A

   Usuń

strzałka do góry