piątek, 13 września 2013

Ogród z duszą

Komorów to niewielka miejscowość pod Warszawą, której historia sięga XIV wieku. Kiedyś w większej części pokryta ogromnym obszarem lasu, dziś stanowi swoiste Miasto Ogród, tworząc niezwykłą enklawę dla jej mieszkańców. Mieszkam niedaleko tego miejsca, a dziś wczesnym rankiem miałam przyjemność - już po raz drugi - przebywać w ogrodzie z duszą, położonym właśnie w Komorowie. 

Posiadłość wraz ze wspaniałym otaczającym go ogrodem jest własnością rodzinnego przedsięwzięcia pasjonatów tworzących kamienne dekoracje do ogrodów. Wpisana w krajobraz Komorowa jest wręcz doskonale: harmonizuje z ogromnymi drzewami porastającymi teren oraz naturalistycznymi nasadzeniami skomponowanymi jakby od niechcenia. Przekraczając po raz pierwszy bramy posesji poczułam, jakbym znalazła się w niezwykłej oazie spokoju i ciszy przerywanej jedynie śpiewem ptaków oraz ściany dojrzałej zieleni dającej wytchnienie dla ciała i umysłu.

Kamienne dekoracje, które wplecione w ogród można bez końca z zachwytem podziwiać, mają swój niepowtarzalny styl - głównie klasyczny, ale też o motywach nowoczesnych, bogatych w minimalistyczne detale. Użyte do produkcji materiały to przede wszystkim naturalny piaskowiec, a w przypadku form idących z duchem czasu także szkło, stal nierdzewna czy granit. Kolekcja jest bardzo bogata i każdy właściciel ogrodu może tu znaleźć coś dla siebie. Ja postawiłam na nowoczesne kule granitowe, które być może z czasem ozdobią wejście do mojego ogrodu. Dziś podziwiałam przepiękne fontanny, ławy, postumenty z rzeźbami, pękate donice wypełnione kwiatami, poidełka dla ptaków czy metalową menażerię. Wrażenia pozostaną w pamięci przynajmniej do następnej wizyty w tym wyjątkowym ogrodzie.

Właściciele ogrodu w przemiły sposób powitali swoich gości domowymi wypiekami, owocami, kawą i herbatą - co o dość chłodnym wrześniowym poranku stanowiło niezwykle sympatyczny przystanek podczas zwiedzania. Dziś spędziłam ten moment w towarzystwie dobrej forumowej znajomej - Izy-Tamaryszka oraz świeżo poznanej pasjonatki ogrodów ze Śląska - Anety wraz z mężem. Drogie dziewczyny, ogromnie Wam dziękuję za ciepłe spotkanie! Mam nadzieję, że zaowocuje ono pewnymi zmianami, o których tyle rozmawiałyśmy :)

Zapraszam Was na spacer po niezwykłym ogrodzie z duszą, gdzie kamień nadgryziony zębem czasu i pokryty miejscami mchem wprowadza nas w magiczny klimat, a starodrzew i trójwymiarowe nasadzenia w postaci ścian z żywotników powodują, że przenosimy się na inny poziom ogrodowego odczuwania. 


12 komentarzy:

 1. Piękny nastrajający pozytywnie poranek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale rozpoczęty dzień, który natchnie pozytywną energią, z pewnością na długo:) Klimatyczne miejsce, ogród cudowny, a mnie zachwyciło najbardziej pierwsze zdjęcie...
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romantyczna Duszo, to pierwsze zdjęcie przedstawia tylne wyjście domu na taras i dalej, do ogrodu... Piękny stary dom idealnie wtapia się w krajobraz, a całe jego otoczenie podkreśla nie często spotykany romantyczny, panujący w tym miejscu klimat.
   Jestem bardzo naładowana pozytywnymi wibracjami i nie wiem, czy jutro znowu tam nie pojadę :)
   Pozdrawiam Cię!

   Usuń
 3. Agnieszko, pięknie opisałaś dzisiejszy poranek oraz magiczne miejsce, które miałam przyjemność pierwszy raz odwiedzić. Na pewno za rok tam powrócę
  i mam nadzieję, że się spotkamy. Bardzo się cieszę, że Cię poznałam.
  Podziwiam Twój piękny ogród i będę śledzić Twoje ogrodowe zmagania.
  Twoje ogrodowe zakątki są dla mnie inspiracją w moich nieudolnych próbach tworzenia ogrodu.
  Serdecznie Cię pozdrawiam.
  Anetta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że się odezwałaś! Nasze spotkanie było równie miłe, co zaskakujące, nie sądzisz? To niezwykłe jak nasza wspólna pasja łączy nieznajome sobie wcześniej osoby i z jaką łatwością nawiązujemy między sobą kontakt. Będę wspominać naszą rozmowę bardzo ciepło, zwłąszcza w tak magicznych okolicznościach spotkania. Do ogrodu bardzo zapraszam, na kawę i coś słodkiego, jak znowu będziesz w okolicy :)
   Pozdrawiam Cię serdecznie!
   A

   Usuń
 4. Ogród rozumiem jest miejscem aranżacji ozdób wykonywanych przez właścicieli, a mnie zachwycił dom w wejście do niego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu, ogród jest prywatny, a jednocześnie raz do roku pokazowy... Można na żywo obejrzeć jego piękną aranżację, w towarzystwie sympatycznych właścicieli...
   Zgadzam się - dom i wejście od strony tarasu są niezwykle klimatyczne!

   Usuń
 5. Aguniu jak zwykle śliczne , nostalgiczne obrazki pokazujesz. Skoro tu trafiłam będę zaglądała częściej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło i serdecznie zapraszam! Do tych soczystych obrazków bardzo mi już tęskno, ale zakładam, że po lekkiej zimie, która w stolicy nastała, do wiosny już niedaleko.
   Pozdrawiam!
   A

   Usuń

strzałka do góry